Erhan Erden SEyitgazi Belediye Başkan Adayı


İlyaspaşa sulaması’nda çalışmalar aralıksız devam ediyor

İlyaspaşa sulaması’nda çalışmalar aralıksız devam ediyor
İlyaspaşa sulaması’nda çalışmalar aralıksız devam ediyor
1 Haziran 2024 Cumartesi Okuma 16.892

ESKİŞEHİR YUKARI SAKARYA İLYASPAŞA SULAMASI’NDA ÇALIŞMALAR ARALIKSIZ DEVAM EDİYOR

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, tarımda modern sulamayı yaygınlaştırmak, toplulaştırma çalışmalarıyla tarım arazilerinden en yüksek faydayı sağlamak, musluklara sağlıklı ve içilebilir su ulaştırmak ve yerleşim yerleri ile tarım arazilerini taşkın risklerine karşı korumak için tüm gücüyle çalışırken, sürdürülebilir su yönetimi anlayışıyla da suyun her damlasına sahip çıkıyor.

Eskişehir ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

Eskişehir İli Günyüzü İlçesinde 44 Bin 730 dekarlık zirai arazinin modern borulu sistemle sulanmasını sağlayacak olan; “Eskişehir Yukarı Sakarya İlyaspaşa Sulaması” inşaatında çalışmaların hızla devam ettiğini açıklayan DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, ‘Projenin tamamlanmasıyla birlikte Eskişehir İli Günyüzü İlçesi İlyaspaşa, Gürpınar, Yenidoğan, Çakmak, Türktaciri ve Kabak Mahalleleri arazileri olmak üzere toplam 44.730 dekarlık zirai arazide modern borulu sistemle sulanma yapılacak olup, bölgede yapılacak sulu tarım ile dekar başına 9.500 TL gelir artışı, ülke ekonomisine 2024 fiyatları ile yıllık 425 Milyon TL katkı ve 9.000 kişiye de istihdam alanı sağlanması hedeflenmektedir.’ dedi.

Kaynak tesisi Eskişehir Gökpınar Barajı olan Yukarı Sakarya İlyaspaşa Sulaması işi kapsamında bugüne kadar farklı çaplardaki CTP borunun 12.800 metrelik kısmı ile 1.100 mm. çapındaki çelik borunun 1.300 metrelik kısmı döşenmiştir. 2024 yılı içerisinde toplam 66.000 m. boru imalatı yapılması ve 15.000 dekar araziye su verilmesi planlanmaktadır.Gönderen: journalYORUM YAZ
Bu habere yorumlar

Güncel